Vstavané skrine - praktické riešenie úložného priestoru

Nábytok do spálne, obývačky, aj do detskej izby. Vstavané skrine na mieru sú ideálnym spôsobom, ako vyriešiť úložný priestor a zároveň zladiť interiér podľa individuálnych požiadaviek zákazníka. Šatníková skriňa má mnoho podôb, no tá s posuvnými dverami zároveň ponúka aj množstvo výhod.

vstavané skrine Hilkovič

Šatníkové skrine pre maximálny úložný priestor

Vstavané skrine patria v súčasnosti k obľúbenému riešeniu úložných priestorov. Využívajú sa predovšetkým v bytoch, kde účelne riešia problémy s nedostatkom miesta na uskladnenie rôznych vecí.

I keď v rodinných domoch býva priestoru zvyčajne dostatok, vstavané skrine nájdu svoje uplatnenie aj tam. Pri novostavbách sa s riešením úložných priestorov čoraz častejšie ráta už v projektoch.

 

Nábytok na mieru aj pre atypické priestory

Nábytok vyrobený na mieru býva často jediným riešením ako účelne zariadiť rôzne atypické priestory ako sú podkrovia, priestory pod schodmi, miestnosti so šikmými, či oblými stenami.

Atypické skrine účelne využijú každé miesto. Podkrovná, či rohová skriňa ukrýva naozaj veľký úložný priestor.

Klasická vstavaná skriňa sa skladá z nasledovných častí, ktoré spolu tvoria účelový, funkčný a estetický celok:

  • vnútorné vybavenie vstavanej skrine - policový systém, vešanie, zásuvky
  • šatníkové dvere s posuvným systémom - tieto dve časti sú vzájomne úzko prepojené: posuvný systém tvoria vodiace koľaje, v ktorých sa pohybujú ložiskové mechaniky upevnené na rám dverí, ten je funkčne súčasťou posuvného systému. Dvere sa skladajú z výplne – plošného materiálu (prípadne z kombinácie viacerých materiálov), ktorý je osadený do spomínaného rámu.
  • voliteľnou súčasťou vstavanej skrine je korpus, prípadne len určitá jeho časť
  • rôzne doplnky do skrine zvyšujúce komfort používania

 

vnútorné vybavenie vstavanej skrine - policový systém, vešanie, zásuvky

 

Výhody vstavaných skríň

Viac úložného miesta, prehľadnosti, viac pohybu a poriadku v skriniach. Netradičné riešenia pre každý priestor a jeho dokonalé využitie ponúkajú nielen vstavané skrine klasických tvarov, ale aj atypické skrine, vhodné napríklad do podkrovných izieb.

Výhody vstavaných skríň

vstavané skrine umožňujú maximálne využitie priestoru od steny k stene, od podlahy po strop,

zošikmený priestor pod strechou len obtiažne zariadite pomocou štandardného nábytku. Vstavané
šatníkové skrine s posuvným systémom a posuvné dvere na mieru umožnia maximálne využitie miestnosti

vstavané skrine do podkrovia a rôzne atypické skrine ako variabilita využitia priestoru pre atypické stavby, tiež šatník v podkroví, či rohová skriňa

poskytujú podstatne väčší objem úložného priestoru pri menšej zabranej podlahovej ploche
(cca 2700 litrov na 1m2),

posuvné dvere nevyžadujú manipulačný priestor pred skriňou na ich otvorenie - ďalší ušetrený priestor,

individuálne riešenie vnútorného usporiadania presne podľa vašich požiadaviek a potrieb, možnosť zabudovania doplnkov do vstavaných skríň pre jednoduchšiu manipuláciu a prehľad, napr. vysúvateľné koše na ponožky, spodné prádlo, zásuvky na košele, kravaty, nohavice a iné,

estetická funkcia vstavaných skríň - široký výber materiálov a možnosť kombinovať materiály podľa Vašich predstáv umožňuje vhodné dotvorenie obytného priestoru a možnosť zahrať sa na dizajnérov.

 

Možnosti riešenia

Vstavaná skriňa sa hodí kamkoľvek. Ponúkame neobmedzené možnosti riešenia konkrétnych interiérov. Riešením pre špecifické priestory sú skrine s posuvnými dverami, alebo rohové či podkrovné skrine pre atypické priestory.

Úplne vstavané skrine

to znamená bez korpusu, využívajúce na svoje ohraničenie a uchytenie vnútorného vybavenia steny, podlahu a strop – toto riešenie je najbežnejším a najekonomickejším variantom, keďže výrazne šetrí použitý materiál. Najčastejšie využívané ako vstavané skrine do spálne, avšak vďaka svojej funkčnosti sa hodia do každého interiéru.

Úplne vstavané skrine

 


 

Čiastočne vstavané skrine

 

Čiastočne vstavané skrine

Takýto typ skrine je z jednej strany ukončený zvyčajne jednou bočnicou. Podľa požiadaviek zákazníka môže mať vstavaná skriňa aj niektoré iné časti korpusu, napríklad dno, alebo obe bočnice. Menej časté býva použitie chrbta alebo vrchnej dosky pod stropom. Takéto vstavané skrine sú častou voľbou, nakoľko si vieme presne určiť jej rozmer.

 


 

Samostatne stojace skrine

Viete, že vstavané skrine dokážu zároveň vkusne rozdeliť priestor? Riešením je samostatne stojaca vstavaná skriňa na mieru s posuvným systémom. Môže byť vyhotovená aj s kompletným korpusom, vtedy už prakticky nie je vstavaná len do konkrétneho priestoru (takáto skriňa je vhodná aj vtedy, ak sa chystáte do budúcna sťahovať).

 

Samostatne stojace skrine

 


 

Rohové skrine

 

Rohové skrine

Rohové vstavané skrine sú najlepším využitím rohových priestorov. Efektne a účelne sa nimi vyplnia nevyužité rohy miestností, pričom vnútro skríň má prekvapivo veľké úložné priestory. Rovnako sa hodí do obývanej miestnosti, ako aj na chodbu. Pokiaľ potrebujete zariadiť malé priestory a dispozícia izby vám to dovoľuje, voľba je jasná - rohová skriňa. Ušetríte kus miesta a budete príjemne prekvapení, aký priestranný šatník máte.

 


 

Vstavané skrine do podkrovia

"šikmé skrine" či "atypické skrine" si našli svoje uplatnenie pri zariaďovaní podkrovných obytných plôch, nakoľko sa presne prispôsobia priestoru podľa požiadaviek klienta.
Podkrovná skriňa dokáže ušetriť veľa miesta. Špeciálne pre podkrovia boli vyvinuté šikmé posuvné dvere, ktoré sa dajú prispôsobiť sklonu strechy, a tak umožňujú využiť priestor pod ňou. Vstavané skrine do spálne či detskej izby ponúkajú možnosti ako vkusne a prakticky zariadiť atypický priestor.  Ak sa rozhodujete aké mať skrine v podkroví, určite voľte vstavané.

 

Vstavané skrine do podkrovia

 

Vybavenie skríň a doplnky

Doprajte veciam svoj priestor a sebe komfort. Vnútorné vybavenie skríň zvyšuje jej praktickú využiteľnosť či komfort každodenného používania. Doplnky do skrine pomôžu sprehľadniť jej obsah.

Výsuvné drôtené koše

patria medzi najpoužívanejšie doplnky, ktoré tvoria vybavenie vstavanej skrine. Sú alternatívou k pevným policiam, či klasickým zásuvkám. Oproti nim však majú drôtené koše svoje výhody. Ich obsah hneď vidíme a tak ľahko nájdeme, čo práve potrebujeme. 
Drôtené koše sú výsuvné, na výber je pritom niekoľko typov výsuvných mechaník - od obyčajných rolničkových výsuvov, cez ložiskové plnovýsuvy až po ložiskové plnovýsuvy vybavené tlmením, ktoré zabezpečujú najvyšší komfort pri užívaní.Drôtené koše ponúkame v rôznych rozmeroch, v troch povrchových úpravách - chróm, strieborný epoxid a biely epoxid.

Vybavenie skríň a doplnky

 


 

Výklopné drôtené koše na prádlo

 

Výklopné drôtené koše na prádlo

Špecifické vybavenie skrine tvorí drôtený kôš na použité prádlo. K výklopným dvierkam, ktoré ukrývajú jeho nevľúdny obsah je pripevnený pomocou háčikov. Kôš na prádlo sa tak dá v prípade potreby jednoducho vybrať, čo oceníte ak potrebujete celý jeho obsah vysypať, alebo povysávať priestor za košom. 
Zakomponovanie koša na použité prádlo do vstavanej skrine je veľmi praktickým riešením, ušetríte tak cenné miesto v kúpeľni, kde sa zvyčajne odkladá a hromadí. Kôš na použité prádlo je taktiež dostupný v  troch povrchových úpravách: chróm, strieborný epoxid a biely epoxid.

 


 

Výsuvný vešiak na nohavice

je mimoriadne praktickým doplnkom, ktorý nezaberie v skrini veľa miesta a poskytuje komfortné uskladanie nohavíc. Nohavice sú poukladané v rade za sebou, v pravidelnom rozostupe, nekrčia sa a po vysunutí vešiaka je k nim veľmi jednoduchý prístup. Vešiak na nohavice je vybavený plnovýsuvným ložiskovým mechanizmom a je dostupný v dvoch hĺbkach - 9 ramenný a 11 ramenný.

 

Výsuvný vešiak na nohavice

 


 

Otočný držiak na nohavice

 

Otočný držiak na nohavice

V ponuke je tiež otočný držiak na nohavice, ktorý je 5 ramenný a po sklopení taktiež výrazne šetrí miestom.

 


 

Multifunkčný otočný vešiak

Multifunkčný otočný vešiak na kravaty, opasky a šatky zaberie v skrini minimum miesta, no zároveň poskytne veľa priestoru na odloženie množstva módnych doplnkov. Umiestňuje sa na bočnú stenu skrine v priestore vyčlenenom na vešanie šiat na ramienka.

 

Multifunkčný otočný vešiak

 


 

Držiak na hadicu vysávača

 

Držiak na hadicu vysávača

Výhoda vstavanej skrine spočíva aj v tom, že v nej môžete nájsť dostatočný priestor na umiestnenie rôznych väčších predmetov dennej potreby, ktoré by ste do bežného nábytku len ťažko vmestili. Miesto pre vysávač môžete nájsť v spodnej časti skrine, napríklad pod dlhým vešaním pre kabáty. Hadicu vysávača môžete zavesiť na bočnú stranu skrine - poslúži vám k tomu špeciálne pre tento účel vytvarovaný držiak.

 


 

Sklopné šatníkové tyče

známe i ako pantograf sú vašou predĺženou rukou - umožnia vám pohodlne dosiahnuť aj na veci zavesené vysoko. 
Keďže väčšina vstavaných skríň sa robí vo výške až po strop miestnosti, treba už v návrhu zvážiť, ako bude využitá najvrchnejšia časť skrine, kam bez pomoci rebríka či stupienka bežný človek nedosiahne. Najčastejším riešením býva tzv. sezónna polica, často riešená na celú šírku skrine, kde nájdu svoje miesto sezónne používané a objemnejšie veci (batožina, vianočný stromček, športové potreby a pod.). 
Ak však potrebujeme celú skriňu využiť len na oblečenie, ku ktorému chceme mať stály a pohodlný prístup, sú sklopné šatníkové tyče ideálnym pomocníkom.

 

Sklopné šatníkové tyče